Przejdź do głównej zawartości

Przygotowanie taktyczne do meczu - atak

No dobra niech już tradycją będą moje muzyczne propozycje
i jeszcze, żeby tak mrocznie nie było


Dzisiaj zajmę się czytaniem statystyki ataku. Znowu podeprę się ośmioma meczami z Ligi Światowej z Brazylią i Włochami






Podział na rodzaje ataków jest chyba jasny, wiec przejdę od razu do objaśniania poszczególnych skrótów i na co trzeba zwrócić uwagę.

*E%  efektywność (wł. efficienza) Kiedyś jeden z trenerów zapytany czym się różni efektywność od skuteczności odpowiedział "Efektywność to jest wtedy jak przypier..isz i nie ma co zbierać".
Blisko, ale nie do końca. Efektywność obliczamy (#) - (/=) / total.
Czyli zdobyte punkty - (zablokowane i błędy) i wszystko dzielimy przez ilość wszystkich ataków.
Jest to bardzo znaczący wskaźnik. Załóżmy, że zawodnik zdobył 30pkt w meczu. Świetny wynik, ale co z tego skoro dostał 15 czap i wywalił 15 ataków w trybuny. Wtedy ten wynik już tak świetny nie jest. Kiedy te liczby wsadzimy do wzoru to *E% wyjdzie nam....3,9,8 w pamięci...a z resztą sami sobie wyliczcie. 

Tot  czyli ilość wszystkich ataków

=   Błędy w ataku, ataki w aut, siatkę, ,antenkę, pod siatką, sędziego i kibiców. Co ważne atak zablokowany nie jest błędem w siatkówce 

/  ataki zablokowane

- ataki wybronione, po których przeciwnik gra kontrę 

! ataki po których my gramy kontrę kiedy piłka wraca od bloku na naszą stronę

+  ataki po których przeciwnik musi nam oddać piłkę za darmo 

# ataki skończone

Przypominam, że te cyferki służą tylko do podpierania się, ale też sporo informacji mogą nam dać. 
Chyba wszyscy trenerzy skautują w taki sposób treningi swoich zespołów, aby mieć wgląd w postępy lub mieć podstawy do szybkiego reagowania w przypadku problemów.

Praktycznie każda rywalizacja w każdej dyscyplinie polega na jak najmniejszej ilości błędów własnych. Często słyszycie z tv "piłka nożna/siatkówka/ręczna/tenis (wstawcie co chcecie) to gra błędów" . Pewnie, że tak. Inaczej w futbolu padałyby tylko wyniki 0-0, a w tenisie graliby kilka dni do padnięcia. 

Poza tym jak zwykle takie statystyki to często oszustwo. Wyobraźmy sobie zawodnika który ma kiepską skuteczność. Nie robi błędów, ale też nie kończy. Lecz jest kozakiem od stanu 20-20. Atakuje najważniejsze i najtrudniejsze piłki tzw Big Pointy. Decydujące kontry, setówki itp. Jeden atakuje tylko te łatwe z pozytywne przyjęcia, a drugi zbiera cały shit.
Na skaucie tego nie zobaczycie jak taki zawodnik jest cenny. 

Jak zwykle postaram się odpowiedzieć na pytania.
Mam nadzieję, że muzyczka Wam się podoba, bo jak nie to trudno. Ja to lubię 








Komentarze

  1. A co iznacza skrót Ind oraz pS?
    pozdrawiam
    AA

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi muzyczka pasuje. Czekam na następną część? No i jw. co oznaczają skróty Ind i pS? :))

    OdpowiedzUsuń
  3. No tak...Mecz za dwie godziny a Trener nas zostawil z przeczwiczoną zagrywką i atakiem... A reszta? AA

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wiem, wiem. Czekaliście z niecierpliwością. Miałem ostatnio trochę roboty i masę wrażeń. Dodatkowo przez ten cały czas próbuję skompletować mój zespół, ale to oczywiście nie usprawiedliwia mnie od systematyczności. Jak część z Was zauważyła dokooptowano mnie do sztabu reprezentacji i mogłem od środka przyglądać się pracy zawodników, trenerów, skautów, fizjoterapeutów, lekarzy i wszystkich ludzi którzy całymi dniami i nocami pracują przy naszej kadrze. Oczywiście wszyscy mi zazdrościcie, bo macie czego. W trakcie tego tygodnia nieustannie targała mną jedna myśl : „Czy istnieje jakaś typowa szkoła siatkówki dla danego kraju?” Czy mamy szkołę włoską, rosyjską, polską, brazylijską czy amerykańską? Czy są obecnie, aż tak wielkie różnice, aby tą opinię podtrzymywać? Sądzę, że nie. Nie w obecnych czasach i nie w przepływie myśli trenerskich po całym świecie. 20 lat temu kiedy rozpoczynałem przygodę ze siatkówką takie różnice oczywiście były. Mówiono o szkole radziecki
     Transfery...plotki...transfery. Przedstawię Wam dzisiaj schemat pracy klubów ,agentów,dziennikarzy i zawodników w najgorętszym okresie transferowym ,czyli dokładnie teraz . Wiadomo jak działają firmy, a takimi kluby sportowe są. Liczę ile mam, na co mnie stać i co chcę osiągnąć. Później wysyłam informację do agentów kogo potrzebuję i za jaką kaskę. Agenci podsyłają propozycje i zaczyna się selekcja . W siatkówce praktycznie nie obowiązuje kwota transferowa. Bardzo rzadko zawodnik ma wpisaną kwotę za którą może odejść w trakcie obowiązywania kontraktu. Zazwyczaj polega to na wykupieniu całego kontraktu i pewnie jakiejś górki . W poprzednim sezonie biznesmeni z Ankary wpadli do Trento wyciągnęli książeczki czekowe i wskazywali palcami. Bierzemy tego, tego, tego i tego . Jak pisałem wcześniej takie sytuacje zdarzają się raz na kilka lat, oczywiście na taką skalę. Kilka lat temu właściciel drużyny z Rzymu postanowił wykupić najlepszych zawodników grających we Włoszech wraz z cał
Temat dnia. Puchar Challenge. Nie będę się wymądrzał i nie będę jechał po federacji ani nie mam żadnych rewelacyjnych rozwiązań. Podam Wam tylko powody, dlaczego moim zdaniem Olsztyn, Warszawa, Radom i Kielce, a pewnie też i Orlen Liga, podjęły taka decyzję. Nie będę pisał o Lidze Mistrzów ,bo to prestiż. Nie będę pisał o pucharze CEV ,bo grałem w nim ostatni raz z Jastrzębiem dawno temu.Opiszę moje wrażenia z pucharu Challenge , bo jakieś pojęcie o nim mam. W ciągu trzech lat graliśmy w tych rozgrywkach dwa razy. Za pierwszym razem osiągnęliśmy pamiętny finał z Częstochową i zbierałem moje doświadczenia na wyjazdach, bo jeździłem jako asystent trenera, ale też jako kierownik drużyny dla oszczędności. Za drugim razem to zagraliśmy w sumie dwa mecze, ale wnioski też można wyciągnąć. Pozwolicie, że to wypunktuję: 1. Byłbym zaskoczony gdyby któryś z zespołów zgłosił się do tego pucharu, bo pod względem finansowym to tylko strata, która może być duża (jeżel