Przejdź do głównej zawartości

Przygotowanie taktyczne do meczu - atak

No dobra niech już tradycją będą moje muzyczne propozycje
i jeszcze, żeby tak mrocznie nie było


Dzisiaj zajmę się czytaniem statystyki ataku. Znowu podeprę się ośmioma meczami z Ligi Światowej z Brazylią i Włochami






Podział na rodzaje ataków jest chyba jasny, wiec przejdę od razu do objaśniania poszczególnych skrótów i na co trzeba zwrócić uwagę.

*E%  efektywność (wł. efficienza) Kiedyś jeden z trenerów zapytany czym się różni efektywność od skuteczności odpowiedział "Efektywność to jest wtedy jak przypier..isz i nie ma co zbierać".
Blisko, ale nie do końca. Efektywność obliczamy (#) - (/=) / total.
Czyli zdobyte punkty - (zablokowane i błędy) i wszystko dzielimy przez ilość wszystkich ataków.
Jest to bardzo znaczący wskaźnik. Załóżmy, że zawodnik zdobył 30pkt w meczu. Świetny wynik, ale co z tego skoro dostał 15 czap i wywalił 15 ataków w trybuny. Wtedy ten wynik już tak świetny nie jest. Kiedy te liczby wsadzimy do wzoru to *E% wyjdzie nam....3,9,8 w pamięci...a z resztą sami sobie wyliczcie. 

Tot  czyli ilość wszystkich ataków

=   Błędy w ataku, ataki w aut, siatkę, ,antenkę, pod siatką, sędziego i kibiców. Co ważne atak zablokowany nie jest błędem w siatkówce 

/  ataki zablokowane

- ataki wybronione, po których przeciwnik gra kontrę 

! ataki po których my gramy kontrę kiedy piłka wraca od bloku na naszą stronę

+  ataki po których przeciwnik musi nam oddać piłkę za darmo 

# ataki skończone

Przypominam, że te cyferki służą tylko do podpierania się, ale też sporo informacji mogą nam dać. 
Chyba wszyscy trenerzy skautują w taki sposób treningi swoich zespołów, aby mieć wgląd w postępy lub mieć podstawy do szybkiego reagowania w przypadku problemów.

Praktycznie każda rywalizacja w każdej dyscyplinie polega na jak najmniejszej ilości błędów własnych. Często słyszycie z tv "piłka nożna/siatkówka/ręczna/tenis (wstawcie co chcecie) to gra błędów" . Pewnie, że tak. Inaczej w futbolu padałyby tylko wyniki 0-0, a w tenisie graliby kilka dni do padnięcia. 

Poza tym jak zwykle takie statystyki to często oszustwo. Wyobraźmy sobie zawodnika który ma kiepską skuteczność. Nie robi błędów, ale też nie kończy. Lecz jest kozakiem od stanu 20-20. Atakuje najważniejsze i najtrudniejsze piłki tzw Big Pointy. Decydujące kontry, setówki itp. Jeden atakuje tylko te łatwe z pozytywne przyjęcia, a drugi zbiera cały shit.
Na skaucie tego nie zobaczycie jak taki zawodnik jest cenny. 

Jak zwykle postaram się odpowiedzieć na pytania.
Mam nadzieję, że muzyczka Wam się podoba, bo jak nie to trudno. Ja to lubię 








Komentarze

  1. A co iznacza skrót Ind oraz pS?
    pozdrawiam
    AA

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi muzyczka pasuje. Czekam na następną część? No i jw. co oznaczają skróty Ind i pS? :))

    OdpowiedzUsuń
  3. No tak...Mecz za dwie godziny a Trener nas zostawil z przeczwiczoną zagrywką i atakiem... A reszta? AA

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wiem, wiem. Czekaliście z niecierpliwością. Miałem ostatnio trochę roboty i masę wrażeń. Dodatkowo przez ten cały czas próbuję skompletować mój zespół, ale to oczywiście nie usprawiedliwia mnie od systematyczności. Jak część z Was zauważyła dokooptowano mnie do sztabu reprezentacji i mogłem od środka przyglądać się pracy zawodników, trenerów, skautów, fizjoterapeutów, lekarzy i wszystkich ludzi którzy całymi dniami i nocami pracują przy naszej kadrze. Oczywiście wszyscy mi zazdrościcie, bo macie czego. W trakcie tego tygodnia nieustannie targała mną jedna myśl : „Czy istnieje jakaś typowa szkoła siatkówki dla danego kraju?” Czy mamy szkołę włoską, rosyjską, polską, brazylijską czy amerykańską? Czy są obecnie, aż tak wielkie różnice, aby tą opinię podtrzymywać? Sądzę, że nie. Nie w obecnych czasach i nie w przepływie myśli trenerskich po całym świecie. 20 lat temu kiedy rozpoczynałem przygodę ze siatkówką takie różnice oczywiście były. Mówiono o szkole radziecki
Liga powiększona i co ? I w sumie dobrze. Od jakiegoś czasu co tydzień słyszałem pewne :) plotki od osób które gdzieś coś usłyszały  "powiększą", "nie powiększą", "sprawa załatwiona, powiększą na 100%", "nie ma szans, najbogatsi się nie zgadzają, nie powiększą" . Nie nam oceniać zasadność decyzji, bo to prezesi i władze ligi liczą kasę i dbają o rozwój ligi (a nikt nie powie, że robią to źle). Ja mogę ocenić ten ruch pod względem sportowym i moim zdaniem jest to tam-da-ra-dam (to były werble) świetne posunięcie. Martwimy się o ilość spotkań? Przecież każdy zagra o 4 więcej, to aż tak dużo w skali roku ? Nie sądzę . Martwimy się o kadrowiczów? Przecież tam gdzie grają, czyli w bogatych klubach zazwyczaj mają dobrych zmienników. Pamiętajmy, że siatkówka cały czas w Polsce goni popularność futbolu. To nic, że nigdy nie dogoni, bo jest to nierealne, ale skoro nowe ośrodki spełniają warunki dołączenia do +L to dlaczego z tego nie skorzystać?

Przygotowanie taktyczne do meczu- zagrywka

Poprosiliście o muzyczkę przed czytaniem posta więc proszę bardzo ...a ponieważ spędzicie tutaj więcej czasu to proszę jakby poprzednia się skończyła Dzisiaj wprowadzę Was w tajniki przygotowania taktycznego do meczu. Od czego trener zaczyna ocenę przeciwnika. Oczywiście w ten sam sposób można określić co nasz zespół robi. Jakie elementy ma silne, a jakie ma kiepskie. Tutaj macie dokładny raport meczowy stworzony na podstawie ośmiu meczów. Na górze raportu widać, że jest to gra Polaków w meczach przeciwko Brazylii i Włoch z tegorocznej Ligi Światowej Dzisiaj skupimy się tylko na zagrywce. Więc po kolei: Na początek Zagrywka całość, niżej podzielona na "Średnia" czyli flot i krótka czyli zagrywka atakująca z wyskoku Idn i E% (efektywność) nas przy zagrywce mało interesuje Dalej Tot. ilość zagrywek we wszystkich meczach = błędy / to są przyjęcia przeciwnika które bezpośrednio przechodzą na naszą stronę - zagrywki dobrze przyjęte przez przeciwnika ! zagrywk